Haber

Depremin ardından ulusal yas ilan edilen Arnavutluk’ta halk hayatını kaybedenleri andı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye yas tuttu. 10 ilimizde büyük yıkım yaşanırken birçok ülke de taziye mesajları göndererek ülkemize arama kurtarma ekipleri gönderdi. Arnavutluk’ta hükümetin aldığı karar doğrultusunda Türkiye’de yaşanan sarsıntılar nedeniyle bir günlük ulusal yas ilan edildi. Devlet kurumlarında ve NATO karargahlarında bayraklar yarıya indirildi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

Arnavutluk parlamentosunda olağan genel kurul oturumunun açılışında Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Meydanlarda toplanan halk, depremde hayatını kaybedenler için mumlar yaktı. Türkiye-Arnavutluk Dostluk Hastanesi bahçesinde mumlardan ay ve yıldız yapıldı.

“ARNUTLUK, TÜRKİYE’NİN YARDIMLARINI ASLA UNUTMAYACAK”

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, sosyal medya hesabından cumhurbaşkanlığı binası önünde ortadan ikiye kesilen Arnavutluk bayrağının fotoğrafını paylaşarak, Türkiye-Suriye sınırındaki sarsıntılardan etkilenen ailelerle dayanışma içinde olduklarını ve onlar için dua ettiklerini ifade etti. Begaj, “Arnavutlar, 29 Kasım 2019’da Arnavutluk’ta meydana gelen depremde Türkiye’nin yardımını asla unutmayacak.” sözlerini kullandı.

BAŞBAKAN RAMA’DAN DA SÖZ VERDİ

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da sosyal medya hesabından Bakanlar Kurulu binasında yarıya indirilen bayrağın fotoğrafını paylaştı. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı da Twitter hesabından Kahramanmaraş merkezli depreme ilişkin bir klip yayınladı. Klipte birçok ülkede bayraklar yarıya indirildi. Edi Rama, depremde hayatını kaybedenleri Başbakanlık balkonunda mumlar yakarak andı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu